Protetyka
Protetyka to najwspanialsza dziedzina stomatologii, ponieważ pozwala odzyskać to, co straciliśmy, pełny uśmiech, dobre samopoczucie, pewność siebie.
Przywraca prawidłową funkcję narządu żucia, otwiera wrota do zdrowia całego organizmu.
Protetyka dysponuje szerokim wachlarzem rozwiązań, z których wybieramy dla każdego pacjenta to, co akurat sprawdzi się w jego przypadku i da najlepszy efekt estetyczny.
Oto kilka możliwych do zastosowania rozwiązań
Korony protetyczne stosujemy wtedy, kiedy korona własnego zęba jest zniszczona tak bardzo, że inne metody rekonstrukcji zawodzą. Korony te możemy zakładać na zęby żywe, martwe (po leczeniu kanałowym) i na implanty. Stosując tę metodę leczenia musimy pamiętać o tym, że nawet najpiękniejsza korona pełnoceramiczna będzie wyglądała dobrze tylko w sąsiedztwie zdrowego, bladoróżowego dziąsła, ułożonego w regularną girlandę z zachowanymi brodawkami dziąsłowymi.
Obserwowane u pacjentów zasinienia dziąseł, obrzęki i zaczerwienienia w sąsiedztwie korony świadczą o nieprawidłowym przygotowaniu zęba i o wykonaniu korony z tak zwanym nawisem. W takich przypadkach po upływie pewnego czasu dziąsło zaczyna cofać się, uciekać od nieprawidłowo wykonanej korony i obnaża się korzeń zęba. Powstaje tak zwana recesja dziąsła wywołana czynnikiem jatrogennym, a ząb utracił już kilka milimetrów ze swojego, jakże cennego, umocowania w kości.
Prawidłowe przygotowanie zęba pod koronę wymaga dużej precyzji, a pobieranie wycisków należytej staranności. Doświadczony technik dentystyczny w swoim laboratorium wykonuje na podstawie wycisków modele gipsowe, na których tworzy dla Państwa piękny ząb.
Żywe zęby zniszczone procesem próchnicowym, starte – zbyt krótkie, przebarwione, połamane w wyniku urazu, o nieprawidłowym kształcie, z wadami rozwojowymi szkliwa możemy pokryć koronami, aby odzyskały swój blask.
Przygotowanie zęba żywego pod koronę protetyczną polega na pomniejszeniu go o wielkość przyszłej korony. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Szczególnie starannie opracowujemy okolicę przy dziąśle, gdzie dookoła zęba tworzymy stopień o szerokości 0,8 – 1mm, na którym oprze się korona protetyczna, gwarantując szczelność połączenia z tkankami zęba. Technologiczna grubość ścianki korony zmieści się na tym stopniu i dzięki temu, przejście między powierzchnią korony a powierzchnią korzenia będzie idealnie gładkie (bez nawisów ), co zaakceptuje dziąsło i nie odpowie stanem zapalnym. Zastosowanie konstrukcji ze stopniem stwarza przestrzeń dla użycia brzeżnej porcelany, która maskuje szarość metalowej podbudowy, na którą napalana jest porcelana. W niektórych ofertach brzeżna porcelana przedstawiana jest jako produkt ekskluzywny, za który trzeba dopłacić. W gabinecie PIANO – DENT brzeżna porcelana jest w standardzie. Wykonujemy tylko i wyłącznie przyjazne dla dziąseł i w pełni estetyczne korony protetyczne, zwane też koronkami.
Przygotowanie zęba martwego (po leczeniu endodontycznym)pod koronę protetyczną. W zębie leczonym kanałowo nie posiadamy zdrowego, mocnego wnętrza, na które mogłyby być przenoszone siły żucia. Tworzymy to wnętrze poprzez wkład koronowo – korzeniowy, indywidualnie przygotowany dla każdego zęba sztyft, zakotwiczony w korzeniu z pomniejszoną częścią koronową. Po dokładnym opracowaniu korzenia pobierane są wyciski i przesyłane do laboratorium techniki dentystycznej. Tam technik wykonuje idealnie dopasowany wkład, który następnie w gabinecie cementujemy we wnętrzu korzenia. Preparujemy stopień dookoła części koronowej wkładu i pobieramy wyciski dla korony.
Część koronowa wkładu zostaje zabezpieczona tymczasowa koroną akrylową na czas oczekiwania na docelową koronę.
Korony protetyczne muszą sprostać potężnym siłom żucia a przy tym być piękne i nie różnić się od sąsiednich zębów. Materiałem, który sprosta tym wymaganiom jest porcelana. W specjalnym piecu porcelana napalana jest na podbudowę metalową, ze stopu złota, z cerkonu lub jest samonośna. W odcinkach bocznych uzębienia doskonale sprawdzają się korony porcelanowe na podbudowie stalowej lub złotej. W odcinkach przednich najlepsze efekty estetyczne uzyskujemy przy zastosowaniu koron pełnoceramicznych na podbudowie z białego tlenku cyrkonu.
W gabinecie PIANO – DENT wykonujemy korony na podbudowie cerkonowej systemu Lava firmy 3M. Jest to w stomatologii najnowsza technologia oparta na nowoczesnej technice komputerowego skanowania modelu opracowanego zęba, a następnie frezowania cerkonowej czapeczki (CAD/CAM ). Wyeliminowany jest tutaj etap odlewniczy a wytworzone prace są idealnie szczelne.
Każdą koronę możemy indywidualnie ucharakteryzować, możliwe jest malowanie korony przy pacjencie w pracowni techniki dentystycznej.
W przypadkach, kiedy względy mechaniczne przeważają nad estetycznymi, wykonujemy również korony lane złote, głównie na ostatnie zęby trzonowe.
Korony przyklejane są do zębów i możemy traktować je jak własne zęby.
Mosty, podobnie jak korony, wykonywane są z porcelany napalanej na stal, stop złota lub cerkon. Polecane są dla pacjentów z międzyzębowymi brakami. Most osadzony jest na filarach – zębach sąsiadujących z luką, a przęsło mostu uzupełnia brakujący ząb.
Znajdują one zastosowanie głównie wtedy, kiedy sąsiadujące z brakiem zęby są zniszczone, a pokrycie koronami jedynie je wzmocni. W przypadkach rekonstrukcji zwarcia (podnoszenia zgryzu) również chętnie sięgamy po mosty. Cementujemy je także na implantach, kiedy uzupełniamy większą ilość zębów niż liczba wszczepionych implantów.
Mosty przyklejone do swoich filarów nie wymagają szczególnej obsługi, traktujemy je jak własne zęby.
Inlay, onlay to niewielkie uzupełnienia wykonane z porcelany, złota lub porcelany napalanej na złoto, osadzone w koronie własnego zęba. Zastępują wypełnienia kompozytowe w przypadkach, kiedy materiał kompozytowy ulega starciu lub kruszy się. Są to trwałe i estetyczne plomby.
Wkłady koronowo – korzeniowe wykonywane są w zębach po leczeniu kanałowym w celu umożliwienia odbudowania ich przy użyciu koron i mostów. W zębach jednokorzeniowych montowane są wkłady proste, w zębach wielokorzeniowych złożone.
Po opracowaniu zęba pobierane są wyciski i wysyłane do laboratorium techniki dentystycznej. Tam technik modeluje indywidualny, idealnie dopasowany wkład, który następnie cementowany jest w zębie pacjenta i stanowi solidny fundament dla przyszłej korony lub mostu.
Wkłady wykonujemy ze stopu złota lub ze stali.
Protezy – ruchome, wyjmowane uzupełnienia stosowane przy całkowitych lub częściowych brakach uzębienia. Protezy całkowite uzupełniają wszystkie brakujące zęby. Przenoszą siły żucia bezpośrednio na błonę śluzową. Wymagają precyzyjnego dostosowania, aby użytkowanie ich było wygodne.
W gabinecie PIANO-DENT zaopatrujemy protezy w najlepszej jakości zęby IVOCLAR. W celu poprawy utrzymania protez na podłożu stosujemy implanty zaopatrzone w zaczepy kulowe lub belkę.
Dla pacjentów generujących ponadprzeciętne siły żucia protezy te mogą być wzmacniane siatką lub łukiem.
Protezy częściowe szkieletowe uzupełniają częściowe braki w uzębieniu. Dzięki połączeniu metalowego szkieletu z akrylem uzyskuje się solidną konstrukcję przy zminimalizowanej objętości materiału. Im mniej i im cieńsze są elementy protezy tym łatwiej pacjenci przyzwyczajają się do nowych uzupełnień.
Proteza taka może być zaopatrzona w precyzyjne elementy łączące: zamki, zasuwy, interloki ukryte we wnętrzu protezy, niewidoczne dla obserwatora.
Może też mieć klasyczne klamry, które obejmują obecne w jamie ustnej zęby i przytrzymują protezę w wyznaczonym miejscu.