Stomatologia dziecięca

Wizyta adaptacyjna

Wizyta adaptacyjna w Gabinecie Piano-Dent umożliwia dziecku nabycie zaufania zarówno do nowego miejsca jak i do lekarza. Lekarz w formie zabawy zapoznaje dziecko z fotelem stomatologicznym, używanymi narzędziami i procedurami zabiegów, zachęcając dziecko do zadawania pytań i poznawania świata stomatologii i zębów.

Zwracamy uwagę na to, aby słownictwo i aktywności dostosowane były do wieku dziecka, tak, aby dla każdego młodego pacjenta wizyta była interesująca i zachęcająca do dalszych odwiedzin.

Dziecko ogląda swoje zęby razem z lekarzem. Po wyrażeniu zgody i chęci na kolejną wizytę, lekarz opowiada mu o tym, co będzie robione.

Każde spotkanie kończy się miłą niespodzianką w postaci prezenciku dla dziecka.

Czasami konieczny jest dodatkowy trening dziecka z rodzicami, który lekarz zaleca do wykonywania w domu.

Dbamy o to, aby dzieci jak najchętniej przychodziły do Gabinetu Piano-Dent i czuły się tutaj komfortowo.

Jako rodzice pamiętajmy, że pojawienie się dziecka w obcym miejscu, z bólem zęba, w atmosferze płaczu i zdenerwowania jest ciężkim przeżyciem i pozostawia nieprzyjemne wspomnienia.

Zapraszamy wszystkie dzieci na przyjemne i niestresujące wizyty adaptacyjne.

Porady dla rodziców

Kiedy należy przyprowadzić dziecko na pierwszą wizytę do stomatologa?

Według American Academy of Pediatrik Dentistry do drugiego roku życia dziecko powinno odbyć cztery wizyty u dentysty. Pierwszą z chwilą pierwszego ząbkowania.

Według European Academy of Pediatrik Dentistry pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się w pierwszym roku życia.

Dobór terminu wizyty.

Przed pracą, w drodze do przedszkola, w czasie przerwy na lunch czy tuż przed odebraniem starszego dziecka z zajęć dodatkowych. Pośpiech, nerwowe spoglądanie na zegarek, stukanie palcami czy niespokojny spacer po poczekalni, sprawiają, że dziecko nie czuje się komfortowo. Może pojawić się poczucie winy, że przez niego tata gdzieś się spóźni, a i tak jest już zestresowane pobytem w obcym miejscu. Dziecko powinno przyjść do gabinetu wtedy, kiedy jest wypoczęte i ma dobry humor. Dzieci malutkie – do 4 roku życia – powinny przychodzić na wizytę z tym rodzicem, z którym w ciągu tygodnia mają najczęstszy kontakt.

Dla spokojnego przebiegu wizyty.

Szanowni Państwo, zastanówmy się przez chwilę jakie emocje odczuwamy planując naszą wizytę w gabinecie stomatologicznym. Można wymienić ich wiele: niepokój, lęk, stres, zdenerwowanie… Czasami przyznajemy się do tych emocji i głośno o nich mówimy, a czasami chowamy je głęboko i dzielnie siadamy na fotelu dentystycznym.

Dziecko jest lustrem, w którym odbijają się wszystkie emocje, uprzedzenia i lęki rodziców. Kiedy mamy dzieci, to lubimy sobie powspominać, co się z nami działo, kiedy byliśmy w wieku naszych pociech. Kontakt z siermiężną stomatologią sprzed 20-30 lat nie daje nam wspomnień, którymi powinniśmy dzielić się z naszymi milusińskimi. Dziecko chłonie wszystkie informacje z rozmów prowadzonych gdzieś obok niego i wytwarza w swojej małej główce obraz, który nie przystaje do dzisiejszej rzeczywistości. Potem jesteśmy bardzo zdziwieni, dlaczego dziecko boi się dentysty, skoro nigdy u niego nie było.

Inne, często popełniane błędy to pocieszanie dziecka takimi zwrotami:

– Nie bój się, nie będzie bolało.
– Uszy do góry, nie będzie tak strasznie.
– Ta igła jest bardzo cienka, nie poczujesz ukłucia.
– To wiertło jest takie malutkie, wiercenie będzie trwało krótko.

Proszę mi wierzyć, z tych wypowiedzi dziecko zapamięta tylko podkreślone słowa i już będzie wiedziało, jakież to okropności mogą je spotkać.

Wniosek – nie popełniajmy błędów i poprośmy o to samo babcie i dziadków.

Idealnym rozwiązaniem stosowanym w gabinecie Piano-Dent jest przeprowadzenie wizyty adaptacyjnej dla rodziców. Rodzice dowiadują się jak należy rozmawiać z dzieckiem przed wizytą u stomatologa, zapoznają się z przebiegiem wizyty i zapoznają się z rolą jaka przypadnie im w trakcie leczenia.

Profilaktyka – lepiej zapobiegać niż leczyć

Profilaktyka próchnicy to przede wszystkim właściwa higiena dostosowana do wieku dziecka. Zalecane jest szczotkowanie zębów pastą z fluorem od momentu, kiedy ukażą się one w jamie ustnej (zalecenie European Academy of Pediatrik Dentistry).

Profilaktyka fluorkowa polega na stosowaniu preparatów fluoru w postaci fluorku sodu czy bardzo skutecznego aminofluorku na powierzchnie zębów. Pokrywamy zęby specjalnymi lakierami, wcieramy fluor w powierzchnię zębów, aby wzmocnić szkliwo i zwiększyć jego odporność na działanie próchnicotwórczych bakterii. Profesjonalne pokrywanie zębów lakierem z fluorem powinno być przeprowadzane co 6 miesięcy.

Lakowanie bruzd w zębach trzonowych to tworzenie zapory na powierzchni bruzd dla chcących wniknąć tam bakterii. Zabieg odbywa się w gabinecie stomatologicznym. Po dokładnym oczyszczeniu zęba i wytrawieniu bruzd wypełnia się je specjalnym, światłoutwardzalnym lakiem. Zabieg powinien być wykonany tuż po wyłonieniu się całej powierzchni żującej zęba.

Właściwe nawyki żywieniowe to kolejny czynnik, który pomaga zapobiegać próchnicy. Pełnowartościowa dieta mamy i dziecka bogata w białka, minerały i witaminy pozwala uformować silny, odporny ząb. Należy pamiętać o tym, że korony zębów mlecznych i pierwszych stałych trzonowców mineralizują się już w życiu płodowym.

Czego zęby nie lubią? Nie lubią ciągłego podjadania, napojów gazowanych, słodzonego picia szczególnie w nocy i oczywiście nadmiaru lepkich słodyczy.

Częste wizyty kontrolne u stomatologa, co 3 miesiące, to również bardzo ważne działanie profilaktyczne. Pozwala wykryć niewielkie ubytki próchnicowe i nie dopuścić do powstania powikłań.

Umów dziecko na wizytę profilaktyczną.

Próchnica zębów u dzieci – dlaczego trzeba ją leczyć?

Zęby mleczne jak i stałe niedojrzałe są bardzo podatne na rozwój próchnicy. Z powodu słabego zmineralizowania tkanek zęba próchnica rozwija się w nich bardzo szybko. Niekiedy wystarczą trzy miesiące by z małej plamy próchnicowej powstał ubytek sięgający do komory miazgi – do tak zwanego nerwu.

Próchnica pojawia się już w okresie niemowlęcym – próchnica okrężna, butelkowa, wczesna występuje głównie na zębach przednich. W późniejszym okresie, około 2-2,5 roku życia może pojawić się w bruzdach wyrastających zębów trzonowych. Gdy łuki zębowe są już pełne, najbardziej zagrożone rozwojem próchnicy są powierzchnie styczne, gdzie zęby ciasno przylegają do siebie i oczyszczanie tych powierzchni przy użyciu szczoteczki jest niewystarczające.

Kolejnym, trudnym dla dziecka okresem jest wyrastanie pierwszych trzonowców stałych (szóstek) około 6 roku życia. Wyrastają niepostrzeżenie jako ostatnie zęby w łuku zębowym, z tyłu, za mlecznymi trzonowcami. Rodzice bywają zdziwieni, że dziecko ma już stałe zęby, bo nie zgubiło jeszcze żadnego mleczaka. Niezauważone często psują się. Utrata tych zębów prowadzi do bardzo poważnych zaburzeń zgryzu i zmusza do podjęcia leczenia ortodontycznego.

Wczesne leczenie próchnicy jest konieczne dla uniknięcie bólu i dalszych powikłań. W Gabinecie Piano-Dent umawiamy dzieci na regularne wizyty kontrolne tak, aby diagnozować wszelkie nieprawidłowości w jak najwcześniejszym stadium.

Leczymy, wdrażamy profilaktykę i zapobiegamy rozwojowi nieprawidłowości.

Powikłania nieleczonej próchnicy.

Ubytki próchnicowe są rezerwuarem bakterii, które są toksyczne dla całego organizmu.

W głębokich ubytkach bakterie przedostają się do miazgi i powodują jej stany zapalne, obumieranie, ropienie. Poprzez wierzchołek korzenia docierają do kości wywołując bolesne ropnie, obrzęki, opuchnięcia. Stąd mogą już swobodnie przemieszczać się do wszystkich organów i wywoływać szereg chorób ogólnych, takich jak zapalenie kłębuszków nerkowych, zespół nerczycowy, chorobę reumatyczną, liszaj rumieniowaty, agranulocytozę, eozynofilię, zapalenie wsierdzia z następowymi wadami serca, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zapalenie naczyniówki i tęczówki, reakcje alergiczne.

W stanach przewlekłych zakażeń konieczne są ekstrakcje popsutych zębów. Utrata zębów w okresie rozwojowym prowadzi do zaburzeń zgryzu i do konieczności podjęcia leczenia ortodontycznego, zapobiegawczego (wykonanie utrzymywaczy przestrzeni) lub do podjęcia leczenia naprawczego.

Znieczulenie komputerowe

Leczenie bez stresu.